Barion Pixel

Hívjon:  +36 30 474 9631 
E-mail:  hungary@awme.net

ZSIDÓKHOZ ÍRT LEVÉL: AZ ÚJSZÖVETSÉG EREJÉBEN ÉLNI 

ZSIDÓKHOZ ÍRT LEVÉL: AZ ÚJSZÖVETSÉG EREJÉBEN ÉLNI 

MÁSODIK RÉSZ 

Ebben a hónapban folytatjuk a Zsidókhoz írt levél tanulmányozását. Ez elengedhetetlenül fontos, ha az Újszövetség kegyelmében akarsz élni, amelyet Jézus szerzett meg számunkra. A Zsidókhoz írt levél egy radikális könyv, és ellentétes a mai kereszténységgel, ahol sokan még mindig az Ószövetség alatt élnek, és nem léptek be az Újszövetségben elérhető szabadságba. Valójában ez a lényege. 

A Zsidókhoz írt levél tizenegyedik fejezetét a „hit csarnokának” nevezik, mert az Ószövetségben sok ember csodálatos hőstettét mutatja be. A legfontosabb tanulság minden egyes példából az, hogy nem csupán fizikai jellegű cselekedeteikről volt szó, hanem a szívük hitbeli hozzáállásáról. Tehát még az Ószövetség alatt is a hit volt az a győzelem, amely legyőzte a világot, nem pedig a teljesítmény. Ahogy az 1 János 5:4 mondja: „Mert aki Istentől született, az legyőzi a világot, és az a győzelem, amely legyőzte a világot, a mi hitünk.” 

Ábrahám és Sára története kitűnő példa erre. Az alábbi Ige az egyik legmeghatározóbb, amit valaha is láttam Isten Igéjében, és szó szerint megváltoztatta az életemet. 

És ha arra a hazára gondoltak volna, amelyből kijöttek, lett volna alkalmuk visszatérni.  

Zsidók 11:15 

Ez a vers mélyen befolyásolta a megértésemet, és rávilágít egy mély igazságra: nem lehet kísértésbe esni olyasmi által, amire nem is gondolunk. Ábrahám és Sára nem gondolkodtak azon, hogy visszatérjenek a régi életükhöz; ezért nem estek kísértésbe, hogy visszamenjenek. Arra összpontosítottak, ami előttük állt, nem pedig arra, amit hátrahagytak. 

Sokan állandóan a kísértéssel küzdenek, mert hagyják, hogy az elméjük olyan dolgokon rágódjon, amelyeket el kellene kerülniük. A végén küzdeni kezdenek, próbálnak kitartani, és könyörögnek Istenhez, hogy tartsa őket szilárdan, hogy kitartsanak. De ez azért van, mert eleve nem lett volna szabad így gondolkodniuk. Nem fogsz kísértésbe esni valamiben, ha nem gondolsz rá. Például sok olyan keresztény férfival volt dolgom, akik a kéjvágy ellen küzdöttek, nagyrészt azért, mert pornográfiát néztek. Ártalmatlannak gondolták, mert csak nézelődtek. De még ez a „csak nézelődés” is magában foglalja a gondolkodást olyan dolgokon, amelyek nagyobb kísértéshez vezetnek. 

Jézus a Máté 5:28-ban világossá tette, hogy a buja gondolatok egyenértékűek a házasságtöréssel. A bűn az elménkben kezdődik. Jakab 1:15 szerint: „Azután a kívánság megfoganva bűnt szül, a bűn pedig kiteljesedve halált nemz.”  

A bűn nem váratlanul csap le ránk; a gondolatainkkal kezdődik. De ha vigyázunk az elménkre, és elkerüljük, hogy ilyen dolgokra gondoljunk, akkor nem fogunk kísértésbe esni. Ez az elv életünk minden területére érvényes. Ha például valaki aggódik az egészsége miatt, akkor félelemmel küzdhet, mert a negatív lehetőségekre összpontosít, ahelyett, hogy Isten ígéreteire állna, mint például a Zsoltárok 118:17: „Nem halok meg, hanem élek, és hirdetem az Úr cselekedeteit”. Látod, Isten Igéje tele van a gyógyulás és a teljesség ígéreteivel (Zsoltárok 103:2-3 és 1Pét 2:24). Nekünk csak Isten ígéreteire kell összpontosítanunk, nem pedig a félelmeinkre. 

Emlékszem arra az időre, amikor lelkes fiatal hívő voltam, aki szenvedélyesen osztotta meg a hitét, bárhová mentem. Tizennyolc éves koromban egy természetfeletti találkozásom volt Istennel, ami megváltoztatta az életemet. Elköteleztem magam Isten mellett, ami arra késztetett, hogy csatlakozzam egy csoporthoz, amely elutazott, hogy meghallgassa Billy Graham beszédét Svájcban. Egy New York-i utazás alkalmával a Times Square-en találtam magam, ahol bizonyságot tettem mindenkinek, aki meghallgatott. Sok emberrel találkoztam, köztük egy csoport prostituálttal, akikkel traktátusokat osztogattam. Akkor még nem fogtam fel teljesen a helyzetük valóságát, így nem is kísértettek meg, mert nem így gondolkodtam. Az evangélium terjesztésére összpontosítottam, nem pedig arra, hogy mi vett körül. 

Ugyanígy, amikor Ábrahámot Isten próbára tette, hogy felajánlja fiát, Izsákot, nem foglalkozott a lehetséges veszteségekkel vagy kihívásokkal, amelyeket a természetben látott. A hite olyan erős volt, hogy bízott Istenben, hogy szükség esetén feltámasztja Izsákot a halálból. Nem hiszem, hogy Isten valaha is igazán fizikai áldozatot akart volna – egyszerűen csak Ábrahám teljes bizalmát és engedelmességre való hajlandóságát akarta meglátni. 

Milyen bátorító példa arra, hogy szemünket Isten ígéreteire szegezzük, nem pedig félelmeinkre vagy kétségeinkre. Ezt tükrözi a Róma 8:6, ahol ez áll: „A test törekvése halál, a Lélek törekvése pedig élet és békesség”. A lélek törekvése azt jelenti, hogy Isten Igéje vezérli gondolatainkat és cselekedeteinket, ahelyett, hogy az érzékeink vagy az élet bizonytalanságai irányítanának. 

Tudjátok, amikor Isten megérintette a szívemet, annyira rá összpontosítottam, hogy körülbelül húsz évig még tévét sem néztem. Persze, kimaradtam egy csomó amerikai és popkultúrából, de semmi olyanról nem maradtam le, ami igazán számított volna. Nem küzdöttem depresszióval, súlyos betegséggel vagy szegénységgel. Ehelyett hihetetlen csodáknak és Isten Igéje által átalakított életeknek voltam tanúja. A lényeg az, hogy bár lehet, hogy lemaradsz néhány világi dologról, ha Istenre koncentrálsz, cserébe az életed csordultig lesz lelki gyümölcsökkel és isteni találkozásokkal. 

Ha a hittel, a gyógyulással vagy bármilyen más problémával küzdesz, gyakran azon múlik, hogy mire összpontosítasz. Helyet adsz a kétségeknek és a félelmeknek, vagy ragaszkodsz Isten ígéreteihez? Isten Igéje romolhatatlan mag (1Pét 1:23), amely eredményt hoz, ha hagyod, hogy növekedjen a szívedben. A te részed az, hogy tápláld ezt a magot azáltal, hogy gondolataidat Isten igazságára irányítod. Ha nem látsz eredményeket, az azért lehet, mert hagyod, hogy ellentétes gondolatok meggyengítsék a hitedet. 

Emlékeznünk kell arra, hogy a hit nem egy érzés, hanem egy döntés – egy döntés, hogy Isten ígéreteire összpontosítunk, figyelmen kívül hagyjuk a zavaró tényezőket és a kétségeket, és azzal a bizonyossággal élünk, hogy amit megígért, azt képes is teljesíteni (Róma 4:20-21). Akár személyes kihívásokkal, akár globális bizonytalanságokkal nézünk szembe, az Isten Igéjére való összpontosításunk megtart minket a hitben, a békességben és az erőben lehorgonyozva. 

Szeretném, ha megtapasztalnád az Újszövetség teljes szabadságát, és megértenéd a hit erejét. Ez a cikk csak egy kiindulópont, ezért arra bátorítalak, hogy szerezd meg a teljes tanításomat angolul, amelynek címe Zsidókhoz írt levél: Az újszövetség erejében élni. Hiszem, hogy segíteni fog neked legyőzni a kísértéseket, és valóban elfogadni a Krisztus által kínált szabadságot. 

 

Szeretünk Téged, 

Andrew és Jamie